Powstało Centrum Edukacyjne dla dzieci

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu powstało Centrum edukacyjne. Inwestycja została sfinansowana z środków, przekazanych przez miasto Opole i Starostwo Opolskie.

Oba samorządy wydały w sumie na ten cel 280 tysięcy złotych. Projekt został także dofinansowany z środków, pochodzących z rządowego programu „Bezpieczna plus”. Przy tworzeniu Centrum Edukacyjnego uczestniczyło 34 partnerów. Przekazali oni przedmioty potrzebne na wyposażenie stanowisk edukacyjnych na kwotę w wysokości prawie 370 000 złotych.

Zajęcia będą skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz do osób dorosłych. Organizowane będą różnego rodzaju pokazy i prezentacje, dostosowane do wieku uczestników. Z ciekawych propozycji warto wymienić przestrzenne ekspozycje z zadymieniem i oświetleniem, układanki, filmy edukacyjne i grafiki. Centrum będzie także pełniło funkcję dydaktyczną dla inwestorów i projektantów. W Centrum można zobaczyć stanowiska, m. in. do nauki powiadamiania służb ratowniczych, udzielania pierwszej pomocy, dotyczące bezpieczeństwa na drogach, zagrożeń pożarowych w mieszkaniu i zasad prawidłowego zachowania. W placówce stworzono też wyjątkowe pomieszczenie. Jest to pokój, który został objęty pożarem. Podczas jego zwiedzania w tle słychać relację świadka pożaru, korespondencję strażaków, tupot butów, zaś w oknie widać błyski podjeżdżających samochodów straży pożarnej.